سلامت
loading...

سلامت

سلامت

بازدید : 20 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:31

۷ جمله‌ای که هرگز نباید به همسرتان بگویید!

۱- تو شغلت را به خانواده ترجیح می‌دهی!
بین رایج‌ترین سرزنش‌ها بین زوج‌ها، عدم تعادل بین زمان صرف شده برای کار و زمان در نظر گرفته شده برای امور شخصی، معمولا موضوع بحث است. البته بحث در مورد این موضوع اصلا ممنوع نیست اما نه به هر شکلی. حتما باید لحن متهم کردن و سرزنش از جملات شما دور باشد. این نحوه رفتار اینطور القا می‌کند که حق کاملا با شماست و طرف مقابل اشتباه می‌کند. در حالی که شما و طرف مقابل چیزها را به شکل یکسان نمی‌بینید چون میزان حساسیت شما متفاوت است و شما نمی‌دانید این موقعیت توسط طرف مقابل چگونه درک می‌شود و معمولا متفاوت است.
۲- در خانه هیج کاری نمی‌کنی!
تقسیم کارهای خانه، دلیل دیگری برای کشاندن زوج‌ها به رینگ بوکس است. دوباره اینجا هم استفاده از "تو" با لحن تهاجمی، اصلا سازنده نیست، چون باز هم لحن سرزنش و متهم کردن را القا می‌کند، سرزنش مثل کود برای زمینی است که در آن بحث ریشه خواهد کرد. به جای استفاده از جملات متهم‌کننده مانند "تو هیچ‌ وقت وقتی که باید باشی، نیستی" بهتر است خود را کنترل کنید و عصبانیت خود را با جملات حاوی "من" بیان کنید. مثلا، "من نیاز دارم که به من کمک کنی" یا "من از این رفتار تکراری تو خسته شدم."
۳- مادرت غیرقابل تحمله!
خانواده همسر، یک بحث کلاسیک دیگر بین زوج‌هاست. هرچند اغلب به آن می‌خندیم ولی از حساسیت آن کم نمی‌شود. این بحث، زوج‌ها را به خشونت‌آمیزترین اتهامات می‌کشاند، چون به باارزش‌ترین افراد زندگی‌شان مربوط می‌شود. به جای آنکه بگویید"مادر تو... است" چرا سعی نمی‌کنید بگویید: "من نیاز دارم به من بیشتر اهمیت بدهی تا به مادرت" همواره جملات خود را از حالت اتهام به حالت اطلاع‌رسانی تبدیل کنید. این روش کلیدی برای داشتن یک بحث سازنده است.
۴- تو به من گوش نمی‌کنی!
معمولا خشم منجر به رودخانه‌ای از سرزنش می‌شود. گاهی نیاز به تخلیه کردن خشم برای کسب آرامش اعصاب، اجتناب‌ناپذیر است، ولی این کار گاهی شرایط را به بن‌بست هدایت می‌کند. هیچ یک از طرفین، دیگر به طرف مقابل گوش نمی‌دهد. انگار هرکس با خودش حرف می‌زند و هیچ چیز بهتر نمی‌شود. بهتر است به جای این کار، به نوبت به صحبت طرف مقابل گوش فرا دهید و در بیشتر موارد، به طرف مقابل ۱۰ دقیقه فرصت بدهید تا پاسخ بدهد و سپس شما صحبت کنید.
۵- دیگر نمی‌توانم به تو اعتماد کنم!
این نوع جملات تاثیرگذار و شدید، قطعا بی‌خطر نیستند. متخصصین معتقدند افرادی که زیاد رنج کشیده‌اند، تمایل بیشتری به صدمه زدن به دیگران دارند و به تدریج به سمت آن می‌روند. جملاتی که پایه واساس زندگی مشترک را مورد حمله قرار می‌دهند و جملات توهین‌آمیز و بی‌ارزش‌کننده، که عشق میان زوجین را نابود می‌کنند. گفتگوهای اینچنین، که از حد می‌گذرند، نشانه‌ای قوی از خستگی و دلزدگی در رابطه هستند ولی به هیچ وجه جملاتی سازنده نیستند. در مبارزه‌ای که در پایان یک طرف برنده و یک طرف بازنده است، طرفین میدان را به طرز وحشتناکی ترک خواهند کرد.
۶- تو یک احمق هستی!
این جمله تهاجمی و بی‌ارزش‌کننده، مانند یک سیلی، مخرب است. هنگام بحث، کلمات و جملات خود را زیر نظر بگیرید. برخی عادت دارند از سخنان ملایم استفاده کنند و هرگز از الفاظ رکیک و زشت استفاده نکنند ولی برخی همواره لحن و سخنانی وحشیانه و بی‌رحمانه را به کار می‌برند. این افراد اصلا ارزیابی نمی‌کنند که شنیدن این جملات تا چه حد برای طرف مقابل سخت است. یک جمله و یک لحن همواره برای افراد مختلف یک مفهوم را ندارد و چگونگی تعبیر آن، کاملا بستگی به سابقه روابط بین دو فرد دارد.

۷- در پیغام متنی: "تو هیچ وقت هیچی نمی‌فهمی!"
امروزه استفاده از پیغام‌های متنی، یکی از گزینه‌ها برای بحث بین زوج‌ها است. چون طرف مقابل روبروی شما نیست، استفاده از هر لحنی آزاد است. اشکال این روش آن است که تغییرات چهره و صدای طرف مقابل دیگر درک نمی‌شود و به همین دلیل، ممکن است نوشته‌ها به شکل نادرست تعبیر شوند و اغلب ممکن است منجر به پاسخ‌های شدید شود. بحث از طریق پیغام‌های متنی، به روابط صدمه می‌زند، بهتر است برای رسیدگی به موضوعات حساس به صورت حضوری بحث انجام شود.

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 23 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:26

این ۱۱ خوراکی را بخورید تا بیمار نشوید!

۱- آجیل‌ها، سوخت برای گلبول‌های سفید

آجیل‌ها غنی از منیزیم، پروتئین و گلوتامین و اسیدهای آمینه هستند که در بدن مانند سوخت برای گلبول‌های سفید عمل می‌کنند. فندق، بادام و پسته و سایر آجیل‌ها را از نوع بدون نمک انتخاب کنید و حداکثر روزی ۳۰ گرم مصرف کنید. مثلا، به عنوان میان‌وعده، یک میوه و تعدادی آجیل روزانه مصرف کنید.

۲- ماهی‌های چرب، سرشار از امگا۳

ماهی‌های چرب سرشار از امگا۳ و اسیدهای چرب هستند که ضدالتهاب هستند. التهابات در بدن، سیستم ایمنی را تضعیف کرده و باعث بروز غیرمنتظره بیماری‌های زمستانی می‌شود. ماهی‌های کوچکتر در اولویت هستند، مانند ساردین، ماهی خال‌مخالی و شاه‌ماهی. منابع دیگر برای امگا۳ روغن‌های گیاهی مانند روغن کلزا هستند که بهتر است به‌عنوان چاشنی و بدون حرارت دادن مصرف شوند، چون بسیار حساس هستند و براثر حرارت خواص خود را از دست می‌دهند.

۳- حبوبات، موادغذایی تقریبا کامل

نخود، لوبیا و سایر حبوبات، حاوی نشاسته، پروتئین، آهن، فیبر و مقدار کمی کالری هستند، هنگام فصل سرما، خوردن سوپ‌های حاوی حبوبات بسیار مفید است. برای جذب حداکثر مقدار آهن موجود در حبوبات، آن‌ها را همراه با مواد غذایی حاوی ویتامینC، مانند آب‌لیمو مصرف کنید و از نوشیدن چای خودداری کنید.

۴- ماست و کفیر، منبع پروبیوتیک

در میان لبنیات، شیر و پنیر منافع زیادی برای سیستم ایمنی ندارند، ولی در مورد ماست، اینطور نیست، بلکه سرشار از پروبیوتیک، باکتری‌های مفید برای سیستم ایمنی است که در روده وجود دارند و بدن را در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کنند. علاوه بر ماست، کفیر هم حاوی پروبیوتیک است. همچنین فیبرهای گیاهی هم باعث رشد و تکثیر باکتری‌های مفید در معده می‌شوند، مانند فیبر موجود در مارچوبه، پیاز، سیر، موز، سیب‌زمینی و حبوبات.

۵- تخم کتان و تخم شربتی

تخم کتان و تخم شربنی سرشار از امگا۳ هستند و به همین دلیل خواص ضدالتهابی دارند. تخم شربتی را در شیر، آب میوه و فرنی بریزید و حدود یک ربع بعد میل کنید. هضم دانه‌های کتان کمی سخت است، می‌توانید شب قبل آن را در آب خیس کنید و یا آسیاب کنید.

۶- میوه‌های قرمز، سرشار از آنتی‌اکسیدان

توت‌فرنگی، تمشک، توت سیاه، انگورسیاه و... سرشار از ویتامینC و آنتی اکسیدان هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند. در فصل پاییز و زمستان که این این میوه‌ها موجود نیستند، می‌توانید به صورت خشک یا منجمد استفاده کنید، در این صورت ویتامینC در آنها کاهش می‌یابد ولی از نظر آنتی‌اکسیدان، خواص خود را حفظ خواهند کرد.

۷- مرکبات، سرشار از ویتامین C

برای تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری‌های پاییز و زمستان، هیچ چیز بهتر از مرکبات نیست. چون حاوی ویتامینC، فلاوونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی هستند. ویتامینC، خاصیت ضدعفونت دارد به این دلیل که با فعال کردن تولید آنتی‌بادی‌ها و نیز تولید گلبول‌های سفید، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. مانند پرتقال، لیموترش، نارنگی، بالنگ و ماندرین.

۸- کاکائو برای تقویت سیستم ایمنی

کاکائو به صورت پودر حاوی آنتی‌اکسیدان و منیزیم است. منیزیم برای تبدیل انرژی موادغذایی به انرژی قابل استفاده برای بدن لازم است. همچنین برای رفع خستگی و بهبود کارایی و نیز تقویت سیستم ایمنی مفید است. کاکائو را به صورت پودر و بدون شکر مصرف کنید و نه به صورت شکلات، تا شکر و چربی کمتری داشته باشد. برای آنکه تلخی آن رفع شود می‌توانید با میوه‌های شیرین مصرف کنید. مثلا یک عدد موز را له کنید و به آن یک قاشق چایخوری پودر کاکائو اضافه کنید، به این ترتیب طعم تلخ کاکائو کمتر می‌شود.

۹- موز

موز، سرشار از منیزیم و ویتامین B۶ است که برای پرانرژی بودن و سیستم ایمنی مفید است. موز میوه بسیار پرانرژی است و به همین خاطر عده‌ای از خوردن آن صرف‌نظر می‌کنند، متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که موز را به قطعات کوچک خرد کنید و مصرف کنید.

۱۰- زردچوبه، ضدالتهاب طبیعی

این ادویه دارای خواص ضدالتهابی است و از تکثیر برخی از باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و اثربخشی آن در مقابل عفونت‌های میکروبی اثبات شده است، مانند عفونت‌های گلو و معده. برای جذب بهتر، همراه فلفل سیاه و روغن‌های پخت و پز و سرکه یا آبلیمو مصرف کنید.

۱۱- سیر و پیاز خام ضد ویروس و باکتری

پیاز و سیر برای مبارزه با عفونت‌ها در بدن بسیار مفید هستند ولی برای داشتن حداکثر کارایی، بهتر است خام مصرف شوند. سیر به علت خواص ضدباکتری و ضدویروسی، باعث جلوگیری از ابتلا و کمک به بهبود عفونت‌های ویروسی، مانند سرماخوردگی و گلودرد می‌شود. پیاز نیز دارای خواص ضد باکتری است و باعث توقف عفونت‌های سطحی می‌شود.

این ۱۱ خوراکی را بخورید تا بیمار نشوید!

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 25 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:26

ویژگی‌های گوشت قرمز سالم چیست؟

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشت عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان زنجان گفت: رنگ گوشت قرمز، باید روشن و طبیعی بوده و به تیرگی متمایل نشده باشد.

«علی اشرفی» اظهار کرد: گوشت سالم ویژگی‌هایی دارد که هر مصرف‌کننده‌ای باید آن‌ها را بداند. مثلا سطح خارجی گوشت نباید مرطوب یا خیس باشد و هیچ‌گونه بوی غیرطبیعی مثل بوی ترشیدگی و تعفن نیز نباید از آن استشمام شود.این مسئول با بیان این‌که در محل اتصال گوشت به استخوان نباید بوی غیرطبیعی به مشام برسد، ادامه داد: وجود بوی غیرطبیعی در این قسمت نشانه فساد عمقی در لاشه گوشت است. این در حالی است که موارد خون‌مردگی، قارچ‌زدگی و ذرات خارجی نیز نباید در گوشت مشاهده شود.

وی افزود: گوشت نباید بیش از حد سفت و یا لزج و نرم باشد. چربی‌های گوشت نیز باید سفید و یا متمایل به سفید و بدون هیچ‌گونه بوی نامطبوع باشد. علاوه بر این ارگان‌هایی مثل کبد(جگر) نباید دچار تورم و کیست و رنگ و بوی غیرطبیعی باشد.اشرفی تصریح کرد: گوشت نباید خشک و حالت چروکیده داشته باشد و محصول خریداری شده باید حتماً از مهر دامپزشکی برخوردار باشد. هم‌چنین گوشت‌های بسته‌بندی شده موجود در فروشگاه‌ها باید در یخچال نگه‌داری شود و در مدت معینی بعد از تولید به فروش برسد؛ در واقع شهروندان هنگام خرید حتما باید به برچسب موجود روی محصول دقت کرده و تاریخ تولید و انقضا را مدنظر قرار دهند.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشت عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: به هیچ ‌عنوان نباید گوشت چرخ‌کرده در فروشگاه‌های موجود در سطح شهر به صورت آماده عرضه شود و عرضه آن فقط باید به درخواست مشتری و در حضور وی و با رعایت همه مسایل بهداشتی از قبیل شست‌وشوی مناسب دستگاه صورت بگیرد.وی یادآور شد: تاریخ تولید و انقضا، کد پروانه بهره‌برداری از اداره‌کل دامپزشکی استان، آدرس محل تولید و شرایط نگه‌داری (تازه، صفر تا ۴ درجه سانتی‌گراد، منجمد، منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد) مواردی است که مصرف‌کننده حین خرید فرآورده‌های خام دامی بسته‌بندی شده باید به آن دقت کند.

ویژگی‌های گوشت قرمز سالم چیست؟

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 26 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:25

بهترین راه‌های مراقبت از پوست در فصل بهار

تغییر فصل تنها به معنای جابجایی لباس‌های داخل کمد لباس نیست. به احتمال زیاد شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارند با تغییر فصل، مخصوصا آمدن فصل بهار، تحول چشمگیر و به سزایی در ظاهر خود ایجاد کنند. به روز رسانی در شیوه مراقبت از پوست یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید در سال و فصل جدید بگیرید. درست مثل افکار شما پوست‌تان هم همواره نیازمند تغییرات مفید و مثبت است. بنابراین در ادامه مطلب امروز با چند شیوه یا توصیه ساده و راحت اما بسیار کارآمد در این زمینه آشنا خواهید.

۱- لایه‌برداری پوست

پوست ما در طول فصل زمستان خشک، پوسته پوسته و کسل به نظر می‌رسد و این موضوع به هیچ عنوان خوشایند نیست. با رسیدن فصل جدید و تازه همه ما علاقه‌مند به داشتن ظاهری جذاب‌تر هستیم و یکی از بهترین راه‌ها برای تحقق بخشیدن به این موضوع لایه‌برداری پوست‌مان خواهد بود. با لایه‌برداری پوست، سلول‌های مرده پوستی از بین خواهند رفت و سلول‌های جدید و تازه جایگزین آن‌ها خواهند شد. برای لایه‌برداری پوست‌تان می‌توانید از یک کرم‌ لایه‌بردار سبک و مناسب با نوع پوست‌تان استفاده کنید. توصیه می‌کنیم اگر پوست حساسی دارید حتما قبل از لایه‌برداری پوست‌تان با یک متخصص پوست مشورت کنید.

۲- استفاده از کرم‌های ضد‌آفتاب حاوی SPF را فراموش نکنید

با فرا رسیدن فصل بهار و یا تابستان و گرم شدن هوا و بالا رفتن درجه حرارت آن، پوست‌مان بیشتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار خواهد گرفت. پس به خاطر داشته باشید، حتما قبل خارج شدن از منزل از مرطوب کننده و یا کرم‌ ضد‌آفتابی استفاده کنید که حداقل حاوی SPF۱۵ باشد تا بتواند از پوست‌تان در مواجهه با نور خورشید حفاظت کند.

۳- تا می‌توانید تیرگی‌ها و لکه‌های روی صورت خود را کم کنید

اگر شما هم روی پوست خود مخصوصا در ناحیه صورت لکه‌ها و یا تیرگی‌های ناخوشایندی می‌بینید که باعث احساس ناراحتی شما می‌شود، توصیه می‌کنیم به نکات زیر توجه کنید. استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است. تاثیر مثبت آن‌ها روی رنگ چهره‌تان کاملا قابل توجه خواهد بود و در طولانی مدت و بر اثر استفاده مداوم این تیرگی‌ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کنند. توصیه می‌شود از محصولات بهداشتی و مراقبت از پوستی استفاده کنید که حاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های مفید در این زمینه مثل ویتامین C باشند.

۴- شب‌ها قبل از خواب، پوست‌تان را آب‌رسانی ( هیدراته) کنید

با استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مناسب با نوع پوست‌تان، آن را به میزان لازم آب‌رسانی کنید. توصیه می‌شود شب‌ها قبل از خواب با استفاده‌ از ماسک‌های صورت که معمولا کر‌می شکل هستند پوست‌تان را مرطوب کنید. بعضی از این ماسک‌ها حاوی روغن گیاهی لاوندر (اسطو‌‌خودوس) ، هیدروکسی اسید و هیالورونیک هستند که باعث ترمیم، سفت و محکم شدن پوست و حتی کاهش چین و چروک‌های احتمالی روی آن می‌شوند. با استفاده مستمر از این نوع کرم‌ها و یا ماسک‌ها پوست‌تان ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر پیدا خواهد کرد.

بهترین راه‌های مراقبت از پوست در فصل بهار

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 34 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:25

۶ فایده خوردن عسل خالص

۱. منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها

عسل خالص حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی به‌نام ترکیبات فنولیک است. حتی بعضی از انواع عسل‌ها دارای تنوع و تراکم آنتی‌اکسیدان بالایی به اندازه میوه‌ها و سبزی‌ها هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها از این منظر اهمیت دارند که از بدن در مقابل آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد، همان عناصری‌اند که فرآیندهای پیری را تسریع می‌کنند و حتی می‌توانند در ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان و بیمار‌ی‌های قلبی نقش داشته باشند. مطالعات علمی نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌های موجود در عسل می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش مهمی ایفا کنند.

۲. خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی

عسل خالص می‌تواند باکتری‌های قارچ‌های مضری که وارد بدن شده‌اند را از بین ببرد. این ماده غذایی به‌طور طبیعی حاوی هیدروژن پراکسید است که نوع عنصر ضدعفونی‌کننده محسوب می‌شود. امروزه بسیاری از بیمارستان‌های اروپایی از عسل خالص برای مقابله با بعضی از عفونت‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌گیرند. البته اثربخشی عسل به‌عنوان ماده ضدباکتریایی و ضدقارچی به نوع عسل و خالص بودن آن بستگی دارد.

۳. التیام‌بخش زخم‌ها

کاربرد دیگر عسل خالص از منظر پزشکی، به درمان و التیام زخم‌ها برمی‌گردد، چون عسل ذاتا توانایی بالایی در مقابله با عناصر تهاجمی دارد. محققان باور دارند که قرار گرفتن خاصیت ضدباکتریایی عسل در کنار هیدروژن پراکسید درون آن، این قابلیت ویژه را به‌وجود می‌آورد.

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که عسل خالص می‌تواند مدت‌زمان التیام زخم‌ها را کوتاه‌تر کند و عفونت زخم‌ها را نیز کاهش بدهد. با این‌حال، عسل‌هایی که در محیط‌های بیمارستانی به همین منظور استفاده می‌شوند، کاملا ایمن و استریل هستند. بنابراین، شما نمی‌توانید خودتان از فروشگاه‌ها عسل خریداری کنید و برای التیام زخم مورد استفاده قرار بدهید.

۴. سرشار از مواد مغذی گیاهی

مواد مغذی گیاهی، ‌ترکیبات مهمی هستند که تنها در گیاهان یافت می‌شوند و برای محافظت از گیاه فعالیت می‌کنند. بعضی از همین ترکیبات می‌توانند حشرات را از گیاهان دور نگه دارند یا اثرات منفی ناشی از اشعه‌های UV خورشید را کاهش بدهند. مواد مغذی گیاهی هم خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی و هم خاصیت‌های ضدالتهابی دارند که هر دو برای حفظ سلامت عمومی بدن مهم هستند. با توجه به این‌که عسل از گیاهان و گل‌ها گرفته می‌شود،‌ درنهایت حاوی انواع مختلفی از مواد مغذی گیاهی است. این مواد مغذی ارزشمند واقعا منحصربه‌فرد هستند و اگر عسل در مراحل فرآوری قرار بگیرد، تا حدود زیادی از بین می‌روند.

۵. کمک به مشکلات گوارشی

عسل در بعضی از موارد برای درمان مشکلات گوارشی مانند اسهال مورد استفاده قرار می‌گیرد، ‌اگرچه هنوز یافته‌های علمی کافی برای اثبات اثربخشی آن از این منظر وجود ندارد. با این‌حال، اثربخشی عسل خالص برای درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری واقعا اثبات شده است. مصرف ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از عسل خالص با معده خالی و به‌صورت ناشتا هم درد معده را تسکین می‌دهد و هم به تسریع در فرآیند التیام زخم کمک می‌رساند.

۶. تسکین گلودرد

افرادی که با گلودرد ناشی از سرماخوردگی‌های معمولی مواجه می‌شوند، می‌توانند از عسل خالص برای تسکین این مشکل استفاده کنند. البته بهتر است که برای این کار، عسل را با آب جوش و مقداری آب لیموی تازه ترکیب کنید. مطالعات نشان داده‌اند که عسل مانند ترکیبات ضدسرفه عمل می‌کند و می‌تواند از این منظر نیز مفید باشد. خوردن ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری عسل خالص برای این کار مفید است.

۶ فایده خوردن عسل خالص

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 25 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:22

چطور سحرخیز باشیم؟!

اگر می‌خواهید که برنامه روزانه خودتان را با باقی مردم جهان هماهنگ کنید و از فرصت‌های مناسب بهره بگیرید، باید فرد سحرخیزی باشید. افرادی که شب‌ها خیلی دیر می‌خوابند و صبح‌ها نیز بیش از حد دیر بیدار می‌شوند، باید ساعت درونی بدن‌شان را تغییر بدهند تا بتوانند به فرد سحرخیزی تبدیل شوند.

به‌گفته محققان، اگر همیشه صبح‌ها ساعت ۹ بیدار شده‌اید و قصد دارید صبح‌تان را از ساعت ۶ شروع کنید، باید بدانید که چنین تغییری یک‌شبه امکان‌پذیر نمی‌شود و قطعا به برنامه‌ریزی نیاز دارد. بنابراین، باید برنامه مشخصی را پیش بگیرید و به‌صورت تدریجی جلو بروید.

برای شروع نیز باید روزانه ساعت بیدارباش خودتان را ۱۵ دقیقه زودتر تنظیم کنید. این استراتژی باید تا رسیدن به زمان بیدارباش دلخواه به‌صورت تدریجی پیش برود. در ضمن، شما نباید در روزهای ابتدایی، خودتان را در ساعات صبح بیش از حد خسته کنید. کمک گرفتن از استراتژی‌های زیر نیز واقعا برای شما ضروری است.

انگیزه : برای این‌که نتوانید دکمه snooze موبایل را بزنید و دوباره بخوابید، باید ساعات بیدارباش خودتان را روی یک ساعت جداگانه تنظیم کنید و این ساعت را در نقطه‌ای دور از تخت خواب قرار بدهید. این ترفند ساده شما را مجبور می‌کند که برای قطع کردن صدای زنگ، از رختخواب بلند شوید و خودتان را به ساعت برسانید.

به‌علاوه، نباید از صداهای بلند و گوش‌خراش برای تنظیم ساعت بیدارباش کمک بگیرید. انتخاب صدایی مانند دکلمه شعر یا خواندن متنی از نویسنده مورد علاقه‌تان می‌تواند حس خوبی به شما بدهد و در بیدار شدن سریع‌تر شما موثر باشد.

ورزش : واقعیت این است که بخش زیادی از مساله خواب به هورمون‌ها برمی‌گردد. متخصصان می‌گویند «اگر به زیست‌شناسی تکاملی توجه کنید، می‌توانید به قبیله‌های گرسنه-جمع‌آورنده برسید که دارای ریتم‌های هورمونی خاصی در بدن‌شان بوده‌اند. بر همین منوال، ساختار آزادسازی هورمون کورتیزول در بدن ما انسان‌ها طوری تنظیم شده است که سریعا با شروع صبح در بدن‌مان ترشح شود». با این‌حال، سطح کورتیزول در بدن بسیاری از ما در ساعات اولیه صبح واقعا پایین است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم راحت از رخت خواب بلند شویم. برای این‌که ریتم هورمونی بدن را به وضعیت عادی برگردانید،‌ باید ورزش صبح‌گاهی را به برنامه همیشگی خودتان تبدیل کنید. این برنامه ورزشی باید برای ۴۵ دقیقه ابتدایی پس از بیدار شدن در نظر گرفته شود. محققان می‌گویند که حتی ۵ دقیقه ورزش نیز می‌تواند سطح کورتیزول را در بدن انسان‌ها تغییر بدهد.

تغذیه: افرادی که صبحانه را از برنامه غذایی‌شان حذف کرده‌اند، شدیدا به وضعیت خواب خودشان آسیب می‌رسانند. این درحالی است که داشتن تغذیه سالم و مغذی به‌عنوان صبحانه، برای تنظیم ریتم هورمونی بدن برای خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. متخصصان می‌گویند که ساختار صبحانه نیز بیشتر باید به ساختار ناهار نزدیک باشد و حالت دسر و خوراکی به خود نگیرد. اضافه کردن منابع چربی‌های سالم مانند آووکادو، نارگیل و تخم‌مرغ، و منابع سبزی‌های مهم مانند اسفناج نیز باید جدی گرفته شود. این مواد غذایی مهم و مغذی، هم سطح انرژی را تقویت می‌کنند و هم سوخت‌رسانی به بدن را انجام می‌دهند.

هدف : وقتی که بیدار می‌شوید، باید هدف داشته باشید. به‌گفته متخصصان، «هر فردی پس از بیدار شدن باید هدف مشخصی برای ادامه روز داشته باشد، ‌اما بسیاری از افراد فاقد هدف هستند». بنابراین، شما باید هدف‌های مشخصی برای روز خودتان در نظر بگیرید تا انگیزه کافی را برای شروع روز داشته باشید.

چطور سحرخیز باشیم؟!

برچسب ها سلامتیسم ,
بازدید : 23 سه شنبه 21 فروردين 1397 زمان : 11:21

چرا چربی‌ها برای سلامتی انسان‌ها حیاتی هستند؟ اگرچه چربی‌ها در سال‌های اخیر شدیدا بدنام شده‌اند، اما واقعیت این است که بدن انسان شدیدا به چربی‌های سالم و مفید نیاز دارد. درواقع، دستیابی به هدف‌های مهمی مانند کاهش چربی شکمی، ‌کاهش دردهای مفصلی، کاهش سطح تری‌گلیسیرید و حتی کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، همگی به دریافت همین چربی‌های سالم وابسته هستند. موضوع مهم‌تری که باید به یاد داشته باشید، این است که همه چربی‌ها دارای تراکم انرژی بالاتری نسبت به ترکیبات دیگر مانند کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها هستند. درواقع، این نسبت در میان چربی‌ها به ۹ کیلوکالری در هر یک گرم و در دو ترکیب دیگر به ۴ کیلوکالری یا کمتر در هر یک گرم می‌رسد. دانستن این نکته بسیار مهم است که دقیقا چرا باید بعضی از چربی‌ها را از رژیم غذایی خودتان کنار بگذارید، چون این تصمیم به‌خوبی می‌تواند از فرآیندهای دخیل در پیری ژنتیکی جلوگیری کند. با توجه به این‌که همه چربی‌ها با همدیگر برابر نیستند، همه ما باید اطلاعات لازم را درباره تفاوت‌های‌شان در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم انتخاب‌های غذایی صحیح و سالمی انجام بدهیم. اسیدهای چرب غیراشباع تک‌زنجیره‌ای (MUFAs) اسیدهای چرب غیراشباع تک‌زنجیره‌ای که با مخفف MUFAs شناخته می‌شوند، مهم‌ترین ترکیباتی هستند که زیتون را برای سلامتی ما انسان‌ها مفید می‌سازند. روغن زیتون، یکی از منابع گیاهی برای دریافت چربی‌های مفید است که غلظت بسیار بالایی از MUFAs دارد. همچنین، این روغن به‌عنوان منبع خوبی برای دریافت امگا-۹، خصوصا اسید اولئیک، شناخته می‌شود که برای کاهش سطح کلسترول بد خون یا LDL مفید است. از منظر تخصصی، زیتون‌ها در گروه میوه‌ها دسته‌بندی می‌شوند. میزان MUFAs که در سه نوع روغن زیتون اصلی وجود دارد نیز تفاوت چندانی با همدیگر نمی‌کند. با این‌حال، تفاوت‌های بسیار مهم بین سه نوع روغن زیتون اصلی را نباید فراموش کرد. روغن زیتون فرابکر (Extra-virgin) به‌عنوان خالص‌ترین نوع و روغن زیتون معمولی نیز به‌عنوان عادی‌ترین نوع شناخته می‌شوند. فقط روغن زیتون فرابکر است که به‌طور خالص از گوشت زیتون و بدون استفاده از مواد شیمیایی یا روند حرارت‌دهی گرفته می‌شود. با توجه به همین نکته، اگر محصول انتخابی شما حاوی برچسب فرابکر (Extra-virgin) نباشد، از این ویژگی بهره‌مند نخواهید شد. مساله دیگری که تفاوت‌های مهمی را میان انواع روغن زیتون به‌وجود می‌آورد، میزان مواد مغذی گیاهی‌ای است که در این روغن‌ها یافت می‌شود و می‌تواند حدود ۲۳۰ ترکیب خاص را در بر بگیرد. این ترکیبات به گروه‌های فنولیک، تری‌ترپن‌ها و فیتواسترول‌ها تقسیم می‌شوند. همه انواع این مواد مغذی گیاهی در غلیظ‌ترین و خالص‌ترین روغن زیتون‌ها وجود دارند و می‌توانند نشانگرهای التهابی در بدن را کاهش بدهند که درنهایت برای ژن‌ها و سلامت عمومی شما مفید است. با این‌حال، سطح مواد مغذی گیاهی می‌توانند در میان انواع زیتون‌ها متفاوت باشند. حتی عواملی مانند محل رشد زیتون و فصل برداشت محصول از یک مزرعه نیز در این زمینه دخیل هستند. هرچه روغن زیتون بیشتر در معرض مراحل فرآوری قرار بگیرد، کیفیت روغن نیز ضعیف‌تر می‌شود و میزان مواد مغذی گیاهی موجود در آن نیز کمتر می‌گردد. برای افزایش میزان این مواد مغذی گیاهی که فرآیندهای پیری ژنتیک را ضعیف می‌کنند، شما همواره باید از روغن زیتون فرابکر استفاده کنید. به‌علاوه،‌ روغن زیتون مصرفی شما باید همیشه از نور و هوا دور بماند. در ضمن به یاد داشته باشید که اگر پول زیادی بابت روغن زیتون خالص و فرابکر خرج می‌کنید، بیش از همه از نظر ژنتیکی به خودتان کمک می‌رسانید. چرا چربی‌ها برای سلامتی انسان‌ها حیاتی هستند؟

برچسب ها سلامتیسم ,
saeed.bp بازدید : 24 دوشنبه 20 فروردين 1397 زمان : 12:13

فواید روغن هسته انگور برای مراقبت از مو

روغن هسته انگور چیست؟

همان‌طور که از اسمش هم پیدا است، روغن هسته انگور روغنی است که از دانه‌های کوچک موجود در حبه‌های انگور استخراج می‌شود. فشردن این دانه‌ها موجب به دست آمدن عصاره‌ای می‌شود که مصرف آن از شش هزار سال پیش تا به امروز ادامه داشته است. امروزه هم در بسیاری از کشورهای اروپایی این روغن برای درمان بیماری‌های چشمی و پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت، موارد استفاده از روغن هسته انگور بی‌شمار است. این روغن حاوی مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های ضروری، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E است که برای تسکین و درمان تورم و التهاب بسیار موثر هستند. علاوه بر تمامی این موارد این روغن طبیعی و مفید برای درمان بیماری‌های فشار خون، دیابت، مشکلات دهان و دندان و حتی رفع نارسایی‌های مزمن وریدی بسیار کارآمد و موثر است. با وجود تمامی این موارد نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد از ایمن بودن روغن هسته انگور اطمینان حاصل کرد. متخصصین توصیه می‌کنند مصرف این روغن را بیش از ۱۲ هفته متوالی ادامه ندهید. مصرف طولانی آن می‌تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی مثل حالت تهوع، سردرد، بالا رفتن فشار خون و سر‌گیجه در افراد گوناگون شود.

مزایای استفاده از روغن هسته انگور برای مو چیست؟

۱- کاهش ریزش مو
استفاده از این روغن طبیعی برای جلوگیری و کاهش ریزش مو بسیار مفید و موثر است. روغن هسته انگور حاوی مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های ضروری است که می‌تواند مانع از تولید هورمون DHT شود. این هورمون یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو در افراد مختلف است.

۲- رشد سریع مو
همان طور که پیش‌تر هم ذکر شد، روغن هسته انگور هم مانند سایر روغن‌های گیاهی حاوی مواد مغذی گوناگونی است که به رشد سریع‌تر موها کمک شایانی می‌کند. این روغن مفید دارای پروتئین، مواد معدنی و انواع مختلف ویتامین‌ها است که مطمئنا استفاده از آن‌ها در رشد سریع موها تاثیرگذار است.

۳- مرطوب کننده پوست کف‌سر و مو
یکی دیگر از مزایای استفاده از روغن هسته انگور خاصیت مفید آن در مرطوب کردن پوست کف‌سر و موها است. این روغن مانند یک مرطوب کننده طبیعی عمل کرده و پوست و مو را به شکل مناسبی مرطوب نگه می‌دارد و از خشکی آن پیشگیری می‌کند. نکته حائز اهمیت اینکه، هم‌زمان با مرطوب کردن موها از چرب و روغنی شدن آن‌ها هم جلوگیری می‌کند و استفاده از آن موجب ایجاد احساس ناخوشایندی در شما نخواهد شد. علاوه بر این، با حفظ رطوبت لازم برای مو مانع از شکنندگی و فر شدن بیش از اندازه موها شده و در نتیجه موهای‌تان ظاهر بهتری هم پیدا می‌کند. برای استفاده از این روغن کافی است تا آن را مستقیما روی سر و موها بمالید و ۱۰ دقیقه بعد آن را با آب سرد بشویید.ماسک مو روغن هسته انگور: برای تهیه این ماسک ساده اما بسیار مفید کافی است تا مقداری از آن را با سفیده ۱ تخم‌مرغ و کمی هم آب‌لیمو تازه مخلوط کنید و آن را روی پوست سر و موهای خود بمالید. ۱۰ دقیقه بعد آن را با آب بشویید و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید.

برچسب ها سلامتیسم ,
saeed.bp بازدید : 22 دوشنبه 20 فروردين 1397 زمان : 12:13

بهترین ضد چروک طبیعی برای پوست

برای کُندکردن اثر گذشت زمان روی پوست و حفظ کردن جوانی آن، هرکسی اصولی دارد. ماساژ صورت، استفاده از کرم‌های آرایشی، لایه‌برداری از پوست و... همه برای مبارزه با ایجاد چین و چروک‌ها خوب هستند. اگر وعده‌هایی که تولیدکنندگان محصولات آرایشی به شما می‌هند، همیشه درست نباشد، ضدچروک‌های طبیعی هم وجود دارند که بسیار اثربخش هستند و نیز فراهم کردن آنها آسان است. ویتامین C به صورت خالص، بهترین ضدچروک محسوب می‌شود.

چرا ویتامین C بهترین ضد چروک طبیعی برای پوست است؟

ویتامین C، به خاطر خواص آنتی اکسیدانی آن، در بسیاری از محصولات آرایشی یافت می‌شود ولی نه همیشه. ویتامین C به پوست کمک می‌کند که در مقابل اثرات مضر
بهترین ضد چروک طبیعی برای پوست
نور خورشید از خود محافظت کند، تولید کلاژن را بهبود می‌دهد و از ظهور لکه‌های قهوه‌ای پیشگیری می‌کند. هرچند برخی از محصولات ضدچروک، حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند، ولی با این‌حال شما می‌وانید برای حفظ جوانی پوست، ویتامین C را بطور خالص، روزانه مصرف کنید.

بهترین ضدچروک‌های طبیعی در آشپزخانه شما وجود دارند

برای داشتن پوستی درخشان، برگرداندن حالت کشسانی به پوست و مبارزه با چروک‌ها، کافی است درب یخچال را باز کنید و یا به میوه‌فروشی محل خود بروید. پرتقال و لیموترش دو میوه معروف به‌خاطر مقدار بالای ویتامین C هستند که براحتی قابل فراهم کردن و مصرف هستند. کافی است، هرروز صبح آب پرتقال یا آب لیموترش مصرف کنید، لیموترش را می‌توانید بطور خالص، در آب یا چای مصرف کنید. در تمام فصول، مصرف میوه‌های قرمز و نیز انبه و کیوی توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید از آمپول ویتامین C نیز استفاده نمایید.

برچسب ها سلامتیسم ,
saeed.bp بازدید : 22 دوشنبه 20 فروردين 1397 زمان : 12:11

۶ اشتباهی که پزشکان از شما می‌خواهند متوقف‌شان کنید!

۱. خودتان برای رفتن به بیمارستان رانندگی نکنید
آمارها نشان می‌دهند بسیاری از افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، به‌جای تماس گرفتن با اورژانس، خودشان برای رسیدن به بیمارستان رانندگی می‌کنند. این کار به اندازه‌ای خطرناک و نادرست است که واقعا نمی‌تواند حدی برایش تعیین کرد. پزشکان می‌گویند که اگر درحین رانندگی دچار ایست قلبی شوید، دیگر هیچ کاری نمی‌توان برای نجات شما انجام داد.

۲. منتظر بهتر شدن علائم سکته نمانید
هیچ پزشکی به بیمارانش نمی‌گوید که اگر با علائم سکته مواجه شدید، یک هفته صبر کنید تا بهتر شوید و اگر بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که علائم غیرعادی و خطرناکی دارید، سریعا خودتان را به بیمارستان برسانید و وقت را تلف نکنید.

۳. وقتی که صحبت پزشک را درک نمی‌کنید، حتما سوال کنید
اگر متوجه نمی‌شوید که پزشک دقیقا درباره چه چیزی با شما صحبت می‌کند یا چه توصیه‌هایی به شما ارائه می‌دهد، حتما این موضوع را به او اطلاع بدهید. برای مثال، ممکن است که پزشک به بیمارش بگوید که او دارای یک تومور خوش‌خیم است، اما بیمار این‌طور تصور کند که مبتلا به سرطان است و به‌زودی می‌میرد! پس اگر اطلاعات کافی در زمینه بیماری‌های مختلف ندارید، حتما از پزشک سوال کنید.

۴. خودسرانه از داروها استفاده نکنید
وقتی که با مشکلات مختلف و تازه مواجه می‌شوید، نباید سریعا از داروهایی که در کابینت دارید برای رفع مشکل استفاده کنید. برای مثال، اگر به عفونت مبتلا باشید و از داروهای استروئیدی استفاده کنید، فقط تورم و درد را کمتر می‌کنید، اما احتمالا عفونت را تشدید می‌کنید. این اشتباهات در بعضی از موارد حتی به اتفاقات ناگواری مانند جدا کردن بعضی از عضوهای بدن مانند چشم منجر می‌شود.

۵. باید مرحله بعدی درمان و مراقبت را بشناسید
اگر نمی‌دانید که پس از ترک کردن اورژانس یا بیمارستان باید چه کارهایی را برای مراقبت از خودتان انجام بدهید، حتما درباره این مساله از پزشک سوال کنید. سوال کردن برای کسب اطلاعاتی که از جان شما محافظت می‌کنند، هیچ ایرادی ندارد.

۶. سیگار نکشید
اگر سیگار می‌کشید، باید برای ترک این عادت مضر فکری بکنید. در ضمن، هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. ترک کردن سیگار حتی در دهه ۷۰ سالگی هم برای بهبودی در سلامت شما موثر است. بسیاری از پزشکان می‌گویند که اولین کاری که بیمار می‌تواند برای بهبود سلامتی خودش انجام بدهد، همین ترک کردن سیگار است.

برچسب ها سلامتیسم ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 19

درباره ما
سلامت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  آمار سایت
 • کل مطالب : 199
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2
 • باردید دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 19
 • بازدید ماه : 112
 • بازدید سال : 968
 • بازدید کلی : 11999
 • آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی